NEA

Ημερομηνία: 2/10/2019
Τίτλος: Φοιτητές του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ιδρύουν νεοφυή εταιρία κοινωνικής δικτύωσης για ελεύθερους επαγγελματίες
Περιγραφή: Οι φοιτητές του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών Luigi Γουλιανός και Ιωσήφ Ρέντα ίδρυσαν εδώ και δύο χρόνια και ξεκίνησαν να λειτουργούν από  την περασμένη άνοιξη τη νεοφυή επιχείρηση (start-up) Doitforme. Η Doitforme αποτελεί ένα κοινωνικό δίκτυο για τους ελεύθερους επαγγελματίες του κλάδου των υπηρεσιών. Αποτελεί ένα εξελισσόμενο κοινωνικό δίκτυο το οποίο φέρνει σε επαφή όσους ζητούν ή προσφέρουν υπηρεσίες. Οι επισκέπτες τις ιστοσελίδας μπορούν να αναζητήσουν με λέξεις κλειδιά την υπηρεσία που ψάχνουν και άμεσα να βρουν τους κοντινότερους επαγγελματίες να την φέρουν εις πέρας. Οι επαγγελματίες γίνονται μέλη της κοινότητας μας δημιουργώντας προσωπικό προφίλ στο οποίο διατηρούνε κριτικές και ιστορικό των υπηρεσιών που προσφέρουν. Επίσης μπορούν να βλέπουν καθημερινά τα στατιστικά του κοινού τους. Το όραμα της εταιρίας είναι η δημιουργία της μεγαλύτερης πλατφόρμας ανταλλαγής υπηρεσιών με γνώμονα την κοινωνικοποίηση των χρηστών της. H Doitforme προσφέρει freelancing υπηρεσίες στους χρήστες της. Πρόκειται για ένα Marketplace όχι μόνο διαδικτυακών υπηρεσιών αλλά και υπηρεσιών εξ επαφής. Ο καθένας μπορεί να δημοσιεύσει το θέλημα του καθώς και να εκπληρώσει τα θελήματα άλλων έχοντας πλήρη εικόνα του συνεργαζόμενου ατόμου. Επίσης μπορεί να προσφέρει τις υπηρεσίες του καθώς και να αναδείξει τις ικανότητες του άμεσα.
Link1: Doitforme
Link2: